A közérzetjavító szemüveg szűrő hatása
A számítógépes képernyők nem olyan ártalmatlanok, mint ahogy az ember azt gondolná. Újabb tudományos vizsgálatok hívják fel figyelmünket a láthatatlan veszélyekre. A színspektrumon belül kék túlsúlyú, kvarc jellegű frekvencián sugárzó és gyorsan villogó síkképernyős monitorok a szemre és az egészségre visszafordíthatatlanul károsak lehetnek. Pl. időskori vakságot (makuladegenerációt) okozhatnak. A számítógépes munkát végző emberek évente 4000 órát vagy annál több időt töltenek el megterhelő kvarc jellegű fényben.
Védje látását a PRiSMA® V1 számítógépes védőszemüvegével! Ez nagymértékben hozzájárulhat életminőségének fenntartásához!
A PRiSMA® V1-es számítógépes védőszemüveg szűrő hatása
A modern világítóeszközök veszélyei.
Amíg a "jó öreg izzólámpa" fénye az infravörös fényhez közeli tartományú, vörös túlsúlyú fény volt, és hosszú távú használata kímélte a szemet, addig a modern, kvarclámpaszerű fényforrások csak megfelelő körültekintés mellett használhatóak. Ide tartozik a síkképernyős monitorok háttérvilágítása is (notebookok és számítógépek), valamint a síkképernyős televíziók képernyői, az energiatakarékos izzók valamint a fénycsövek is. A szemet leginkább a TFT monitorok fénye terheli, ez egy átlagos embert munkája kapcsán naponta akár több órán keresztül is érhet. A monitorból származó sugárzás megterhelő hatása mellett a munkahely világításának fluoreszcens jellege is negatív hatású lehet.A TFT-monitorok kvarc jellegű fénye
A síkképernyős monitorok a kvarclámpához hasonló háttérvilágítást alkalmaznak A fénycsövekhez hasonlóan ezek az eszközök gázok kisülése révén bocsátanak ki fényt. Amíg a fehér nappali fény spektruma harmonikusan valamennyi színkomponenst tartalmazza, addig a fénycsövek ill. TFT monitorok a maguk kvarclámpa-jellegű fényével a spektrumnak csak egy bizonyos részét sugározzák ki, mégpedig a természettől idegen, rövidhullámú, kék túlsúlyú (kék, indigó,ibolya) színeket, melyek energiája éles csúcsokban koncentrálódik, és ezen energiának csak kis része jut a nagy vér átáramlású vörös területre (lásd az ábrát).Ez veszélyezteti a retinát!
Számítógépes monitor előtt végzett munka során az ember hosszú ideig nézi a fényforrást, ezáltal annak sugárzása mindenféle szűrés vagy eltérülés nélkül közvetlenül az éleslátás központjába, a macula luteába vagy más néven sárgafoltba jut, amely a szemgolyó hátsó felszínén található. Az UV-fényt a szemlencse kiszűri, de a kék fényt nem. Ez a kék fénykomponens hosszú távonolyan károkat okozhat, mint pl. az időskori makula-degeneráció (IMD), amely a sárgafolt gyógyíthatatlan betegsége. Az IMD-t vizsgáló számtalan tudományos kutatás jutott arra az eredményre, hogy a kék fény jelentős hatással bír a betegség kialakulásában. A kék fény hatására számos savas jellegűszabadgyök keletkezik, amelyek károsítják a sejtanyagcserét.A kék fény károsítja a látást
A kék fény erőteljesebb törőképességű, mint a vörös fény. Emiatt a szemen belül más területre fókuszálódik, mint a hosszúhullámú komponensek, ami a színek összemosódását és a képélesség csökkenését okozza. Ezért hordanak a pilóták és sportolók gyakran sárga szemüveget, ami kiszűri a fény kék színű komponenseit, ezáltal növeli a látott kép élességét és kontrasztosságát. Az IMD-ben szenvedő betegek is gyakran kapnak sárga szemüveget vagy kontaktlencsét, ezáltal védve a makulát a kék fénytől.
Megzavart hormonháztartás
A kvarclámpa fénye magas kékfény-túlsúlyának köszönhetően a hormonháztartást is negatív irányban befolyásolja. Ez azért van, mert csökkenti a melatonin (ez egy alvási hormon) termelődését és növeli a Cortisol és ACTH típusú stresszhormonok elválasztását. A hormonháztartás zavarai olyan civilizációs betegségeket okozhatnak, mint pl. a szív- és érrendszeri betegségek, az immunológiai vagy anyagcsere-betegségek, a rák, a cukorbetegség.Nincs lehetőség a regenerálódásra
Az infravörös tartományhoz közeli fény a citokróm-oxidáz nevű, a központi mitokondriális funkcióban részt vevő enzim aktiválása révén serkentheti a sebgyógyulást. Ezzel a szöveti károsodást sejtszinten képes helyreállítani. Ha valaki a nap nagy részét kvarclámpaszerű fényforrások fényében tölti és hosszú ideig nézi a számítógépek monitorait, akkor a szem elsősorban a rövidhullámú kék fénnyel telítődik. Mivel az ilyen fényből hiányoznak a vérátáramlást segítő vörös és infravörös tartományú színek, ezért sérülhet a regeneráció.
A fényerősség szabályzása nem véd
Egy monitor fényerősség-szabályzása a felvillanások időtartamának módosítása révén működik, mely során a fényforrás egy bizonyos frekvencia szerint kapcsol be. Ha a képernyő fényerősségét csökkentjük, azzal az egyes impulzusok közötti időtartam nő, de az impulzusok erőssége nem változik. Így ugyanolyan erősségű fényimpulzusok hatolnak be a test szöveteibe, még akkor is, ha a szem a frekvencia szabályzása révén csak alacsony fényerősséget érzékel. A pulzáló jelek biológiai hatása akár erősebb is lehet, mint a folytonos hatásoké. A TFT-monitorok csak teljes fényerősség mellett működnek pulzálásmentesen. Ezért megéri a monitort teljes fényerősség mellett használni, és a PRiSMA® V1 speciális számítógépes védőszemüvegét viselni.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
http://www.innovative-eyewear.com/http://www.nature.com/eye/journal/v13/n4/abs/eye1999142a.html
Megjegyzések
Megjegyzés küldése